Aktualitet

50 mijë lekë një Pfizer në qendrën shëndetësore në Kavajë

Shkruar nga Liberale
50 mijë lekë një Pfizer në qendrën

Emisioni “Fiks Fare” ka denoncuar mbrëmjen e së martës një tjetër skandal. Vaksinat kundër Covid që shteti i ofron falas, po në shtet i blen me lekë.

Ka qenë drejtoi i Qendrës Shëndetësore Luz i Vogël në Kavajë, i cili ka dhënë vaksinën Pfizer për një qytetar nga Tirana, kundrejt dhënies së ryshfetit. Gazetarët e emisionit Fiks Fare kanë denoncuar këtë skandal me zë e figurë , teksa kanë biseduar jo vetëm me drejtorin e kësaj qendre, por edhe me infermieret që punonin aty. Njëra prej tyre ishte bashkëshortja e drejtorit e ngarkuar me detyrën e përgjegjëses së procesit të vaksinimit.

Gazetarët i drejtohen Qendrës Shëndetësore Luz i Vogël në Kavajë ku takojnë personalisht drejtorin e kësaj qendre i cili i orienton në dhomën e vaksinimit. Në këtë dhomë përveç infermieres është e pranishme edhe kryeinfermierja që është bashkëshortja e drejtorit. Pasi ulin bashkëpunëtorin e Fiksit të dyja sëbashku hapin shihesh që mban vaksinën Pfizer madje edhe duke e treguar që mbi qytetarin po bëhet kjo vaksinë. Pasi kryhet injeksioni i vaksinën bashkëpunëtorit i merren të dhënat dhe i thuhet se dozën tjetër të vaksinën do e bëj pas 21 ditësh.

Në bisedë bashkëshortja e drejtorit tregon se dozat e vaksinave Pfizer janë në doza shumë të vogla, ku në një muaj kjo qendër ka marrë vetëm gjashtë copë të tilla. Më pas gazetarët e Fiksit dhe drejtori i Qendrës Shëndetësore Luz i Vogël ulen në kafe duke biseduar edhe për çmimin që do të paguajnë për këtë shërbim të ofruar nga ai. Por drejtori nuk pranoi të jepte një çmim pasi u shpreh ” do flasim pas dozës së dytë”. Ai gjithashtu u tregon gazetarëve se fillimisht njerëzit kishin frikë të vaksinoheshin , ndërkohë që aktualisht kërkesa për t’u vaksinuar me Pfizer është rritur shumë dhe sasi që merr qendra që ai drejton është tepër e vogël. “Në filim Pfizer blihej nga shteti me 16 mijë lekë të vjetra, por në fatuirat e fundit ka arritur në 72 mijë lekë të vjetra. Dhe pritet rritje akoma më shumë” shprehet ai.

Pas 21 ditësh bashkëpunëtorit të Fiksit i vjen njoftimi se duhet të bënte dozën e dytë të vaksinës. Sërish gazetarët shkuan në qendrën shëndetësore ku bëhet edhe doza e dytë e vaksinës Pfizer. Edhe pse me vendbanim në Tiranë qytetari e bëri vaksinën në Luz të Vogël të Kavajës ku u regjistrua nga ana e infermieres edhe në sistem. ” Pas tre ditësh do shfaqet edhe tek e-albania që jeni vaksinuar” shprehet infermierja.

Por pazaret nuk bëhen brenda qendrës shëndetësore, drejtori i kërkon gazetarëve të Fiksit të shkojnë në kafe dhe të bisedojnë. Edhe pse nuk dha një shifër konkrete se sa lekë donte, ai i fton gazetarët në zyrën e tij në qendrën shëndetësore. Edhe pse në dozën e parë u kishte thënë se do flisnin për shumën mbas kryerjes së dozës së dytë, drejtori nuk jep çmim fiks. Por pas shtatë mijë lekësh të lëna në tavolinën e tij, ai merr pesë mijë lekë duke kthyer mbrapsht dy mijë lekë. Pra në qendrën shëndetësore Luz i Vogël Kavajë kundrejt pesë mijë lekëve mund të vaksinoheshe me Pfizer.

Doza e parë e vaksinimit me Pfizer, Qendra Shëndetësore Luz i Vogël, Kavajë

Drejtori – Erdhët ju?

Fiksi – Erdhëm ne

Drejtori – Vazhdo

Kryeinfermierja – Uluni

Pacienti – Po

Fiksi – Kjo është Pfaizer?

Infermierja – Po, u hap para gjysmë ore, kur erdhën u mblodhën njerëzit. Mund t’i bëni foto

Kryeinfermierja – Ti për Pfaizer-in ke ardhur, Pfazer po të bëjmë

Fiksi – Po kjo shishe ju duhet ju?

Kryeinfermierja – Shishen e ruajmë si sytë e ballit, një që u thye e kemi mbledhur me cifla.

Infermierja – Me shëndet gjyshi.

Kryeinfermierja – Kartën e indetiteit.

Pacienti – Po. A. R

Kryeinfermierja – Emri i babës?

Pacienti – I…

Kryeinfermierja – Datëlindja?

Pacienti – 19…

Infermierja – Po na sjellin me doza shumë pak. Vetëm gjashtë erdhe dje

Fiksi – Gjashtë copë ë?

Pacienti – Vendlindja Tiranë.

Kryeinfermierja – Herën tjetër do vish në orën që do të thotë doktori.

Infermierja – Vaksina tjetër është pas 21 ditësh, ne do ju njoftojmë vetë. Si rregull pas 21 ditësh, do bësh dozën e dytë.

Kryeinfermierja – Kur të vish herë tjetër do vish me këtë (kartonin e vaksinimit). Dhjetë minuta do rrish këtu një herë.

Drejtori – Hajde dalim jashtë.

Fiksi –Që të mos na kapi virusi na thuaj sa bën, më thuaj?

Drejtori – Tani për aazar nuk bëj aazar asnjëherë.

Hajde bëj dhe vaksinën e dytën pimë kafe edhe …Dëgjo të shpjegoj diçka.Kur edhën kosovarët duke blerë nëpër pikat shqiptare, se në bëjmë muhabet me njëri tjetrin kanë blerë sinovaksin edhe nga 110 euro, 200 euro kam dëgjuar se kanë paguar. Tani shko shteti i Kosovës ju bën Pfaizer-in pa lekë. Në Shqipëri ti thua nuk po e gjej tani, çfarë të them?

Fiksi – Sa është?

Drejtori – Hajde e bëj vaksinën mos e vrit mendjen. Do vish të bësh të dytën një herë, pikë.

5 mijë lekë për t’u vaksinuar me Pfizer,Qendra Shëndetësore Luz i Vogël, Kavajë

Drejtori – Hajdeni.

Fiksi – Përshëndetje si e kaluat?

Infermierja – Mirë , hajde gjyshi si je si e kalove? Do qetësohesh apo ta bëjmë direkt si thua?

Pacienti – Direkt.

Infermierja – Na falni se ju kemi shqetësuar që ju kemi marrë 2 – 3 herë në telefon sot. Po donim të dinim me siguri që të mos e humbnim dozën. Me shëndet!

Pacienti – Rrofsh, faleminderit

Infermierja – Do të plotësoj kartonin unë ty tani. Kartonin e ke, ma jep të hedh dozën tjetër. E keni të sigurt është Pfazier mos dyshoni.

Infermierja – Data 25.06. 2021. Vëri një vulë kësaj se do ta hedhim në sistem. Dëgjo do ta hedh tani tek e- albania meqenëse ti do të lëvizësh këtë ditë e do me shpejtësi.

Drejtori– I lëmë gratë e ikim e pimë një kafe ne.

Fiksi – E ka kapur frika

Drejtori – Na vdiq njëri në ambulancë

Fiksi – Nga vaksina?

Drejtori – Jo. Në ambulancë ditët e para vinin nga 100 veta për të bërë vaksinën. Vdiq ai, këmbë njeriu nuk hynte brenda për vaksinë flas. Një muaj e kusur. Pas një muaj filloi t’u u dalë frika e vinin kokrra, kokrra dhe tani po e kërkojnë të gjithë, edhe kinezen, ça t’i japësh nuk e kanë problem.Po vijnë shumë pak. Na sollën për pesë javë 100 copë. Këtë vit është kështu, vitin tjetër do e kesh në farmaci si gripin. Vjen e bën tre copë për të sëmurët kronik edhe …

Kur shkojmë e marrim furnzimin ne atje ato furnizimet e para që i merrnin për sinovakun na jepnin pa çmmim. Vetëm futnin faturën, jepnin 100 copë dhe kaq. Kurse tani ka nja dy javë na i japin me çmim. Kinezes ja kanë vënë 26.000 lekë të vjetra. Pfaizer-in ja kanë vënë në formë rritje ka nisur me 60 000 lekë ( të vjetra )isha para pesë ditësh mora këtë të sotmet e kishin çuar 72 000 (lekë të vjetra)

Fiksi – 72 000

Drejtori – 72 mijë lekë

Fiksi – Doktor me the mbaroni punë atje edhe hajdeni. Ku je i kënaqur ti?

Drejtori – Sa të duash. Ta kam bërë se ishit të vetmit që kërkuat. Sa të duash ti, nuk ka problem fare.

Fiksi – Po sa do, sa të jap. 60 – 70 ke. Urdhëro!

(Drejtori merr 50 mijë lekë, kthen 20 mijë lekë të vjetra)

Fiksi – Faleminderit atëherë

Drejtori – Ishalla do japë efekt, ishalla do jetë mirë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH