Aktualitet

5.5 milionë euro pasuri kriminale, arrestohet banda me 20 anëtarë, mes tyre shqiptarë, italianë, spanjollë dhe marokenë

Shkruar nga Liberale
5.5 milionë euro pasuri kriminale, arrestohet banda me 20

Autoritetet spanjolle sekuestruan më shumë se 5.5 milionë euro pasuri kriminale si pjesë e hetimit, pasi zbuluan se të dyshuarit kishin ndërtuar infrastrukturë të përpunuar të prodhimit të drogës.

Grupi i krimit ishte i vendosur në jug të Spanjës dhe përfshinte shtetas shqiptarë, italianë, spanjollë dhe marokenë. Ata drejtoheshin nga shtetas italianë të cilët përdornin dokumente të falsifikuara identiteti për të shmangur zbulimin nga zyrtarët e ligjit.

Trafikantët e arrestuar të drogës dhe pastruesit e parave u kapën pas kontrolleve të gjashtë shtëpive në Sevilje, Spanjë, ku policia zbuloi një plantacion të madh marihuane dhe laborator droge.

Gjatë operacionit u gjetën dhe sekuestruan dy ora luksoze, si dhe 16,545 euro para cash, 2,500 kg hashash, 45,6 kg marihuanë, si dhe infrastrukturë kriminale, duke përfshirë kamionë, një varkë, mjete për kultivimin e marijuanës dhe prodhimin e hashashit, dhe 34 telefona celularë.

Gjithashtu u konfiskuan dokumente të falsifikuara udhëtimi dhe identifikimi. Hetimet për këtë rast nisën në tetor 2021, kur një ngarkesë hashash u gjet e fshehur në një kamion që transportonte qepë. Forcat e rendit arrestuan dy drejtuesit dhe sekuestruan 468 kg hashash.

Kjo u pasua nga një tjetër sekuestrim i 194 kg hashash dhe 30 kg marihuanë në maj 2022.

Në të njëjtin muaj, forcat e rendit ndaluan një varkë që vinte nga Maroku të përdorur nga organizata kriminale në det të hapur dhe arrestuan tre pasagjerët e saj, si dhe sekuestruan 1800 kg hashash dhe vetë mjetin lundrues.

Përgjimi ishte bërë "gjithnjë e më e vështirë" për rrjetin kriminal të importonte drogë përmes detit, tha Europol. Si hakmarrje, organizata ndërtoi laboratorin e tyre për prodhimin e hashashit dhe ngriti një plantacion të madh marihuanë në Spanjën jugore.

Hetimi përfshiu më shumë se 150 zyrtarë të zbatimit të ligjit dhe u drejtua nga Garda Civile Spanjolle me mbështetjen e autoritetet italiane (Direzione Centrale Servizi Antidroga).

Europol ofroi ekspertizë operacionale si dhe mbështetje analitike dhe operacionale që nga fillimi i hetimit 16-mujor. Një specialist i Europolit u vendos gjithashtu në Spanjë gjatë ditës kryesore të aksionit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH