Globi

35-vjeçari rrezikon jetën nga pickimi i pleshtit, humb të gjitha gjymtyrët

Shkruar nga Liberale
35-vjeçari rrezikon jetën nga pickimi i pleshtit, humb të

Një burri nga Teksasi i janë amputuar të dyja duart dhe pjesët e këmbëve pasi është prekur nga tifoja, si pasojë e pickimit nga një plesht. Michael Kohlhof nga Hjustoni po vizitonte nënën e tij në spital në San Antonio kur u sëmur më 19 qershor - me atë që familja e tij dyshonte se ishte grip.

35-vjeçari u dërgua menjëherë në urgjencë, duke vuajtur nga dështimi i organeve, që ishte aq i rëndë sa familja e tij u tha se ai rrezikoi të vdiste.

Por kujdestari i kafshëve ia doli mrekullisht, por mbetet në spital me shumë operacione të tjera që priten.

"Ai pothuajse vdiq një ose dy herë," tha vëllai i tij, Greg Kohlhof. "Ata ishin të shqetësuar se atij i kishte vdekur truri."

Kohlhof nuk shfaqi asnjë simptomë jonormale në javët para diagnozës së tij, megjithëse ndihej i lodhur.

Simptomat e tifos përfshijnë ethe dhe të dridhura, dhimbje trupi dhe dhimbje muskulore, humbje oreksi dhe të vjella, sipas CDC.

“Tifoja e patrajtuar mund të shkaktojë sëmundje të rënda dhe dëmtime në një ose më shumë organe, duke përfshirë mëlçinë, veshkat, zemrën, mushkëritë dhe trurin”, thotë CDC.

Greg i tha KENS5 se Michael ishte me fat që po vizitonte nënën e tij në atë kohë. “Me simptomat e tij kaq të përgjithshme, nuk e di nëse ai do të kishte shkuar te mjeku. Ai ndoshta thjesht do të ishte përpjekur ta flinte.'

J'Lenne Hardaway, nëna e Kohlhof, tha se mjekët u thanë atyre se ky lloj pleshti gjendet vetëm në Kaliforni dhe Teksas, shkruan Daily Mail.

Ata thanë se ai ishte 'viktimë e një pickimi të rëndë dhe traumatik nga një plesht i vetëm - me pasoja të paimagjinueshme', tha ajo në një faqe GoFundMe.

Djali i saj nuk kishte sigurim shëndetësor dhe tani ajo po mbledh fonde për ta ndihmuar. “Nëse do të ishte 48 orë më vonë, ai nuk do të kishte arritur të shpëtonte”, tha ajo./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH