Aktualitet

3 ditë zie për masakrën në Beograd: 14-vjeçari që vrau 9 persona në shkollën fillore i kishte shënuar emrat në një listë

Shkruar nga Liberale
3 ditë zie për masakrën në Beograd: 14-vjeçari
Autori 14-vjeçar i sulmit vdekjeprurës në shkollën "Vladislav Ribnikar" në Beograd do të transferohet në një klinikë psikiatrike, siç njoftoi presidenti i Serbisë, ndërsa në vend janë shpallur tri ditë zie duke filluar nga e premtja, 5 maj. Kosta Kecsmanoviç, i cili duket se e kishte planifikuar paraprakisht sulmin e tij dhe kishte shkruar emrat e të gjithë studentëve që do të vriste në një copë letër, tregoi ai pas masakrës që shkaktoi. 14-vjeçari ndoqi shkollën ku kreu sulmin, ku nxënësit variojnë nga gjashtë deri në 15 vjeç. Për shkak se ai është i mitur, ai nuk mund të përballet me akuza penale, tha zyra e prokurorit të Beogradit. Shërbimet sociale do të përcaktojnë se çfarë do të ndodhë me të. Sipas ministrit të Brendshëm, i mituri hyri në një klasë dhe hapi zjarr me dy armë të babait të tij, duke vrarë tetë shokë të klasës dhe një roje të shkollës, duke plagosur gjashtë nxënës të tjerë dhe një mësues dhe më pas thirri policinë. Autoritetet janë ende në kërkim të zbardhjes së motiveve, ndërsa përveç 14-vjeçarit janë arrestuar edhe nëna dhe babai i tij. Komandanti i policisë së Beogradit, Veselin Miliq, në një konferencë për media ka theksuar se sulmi në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” ka qenë i para-planifikuar nga sulmuesi adoleshent. Fillimisht ka qëlluar rojen e shkollës nga një distancë prej 14 metrash, gjë që tregon njohje të madhe me përdorimin e armëve dhe më pas tre nxënëse që ndodheshin në korridor. Në shtëpinë e autorit u gjet një listë me emrat e nxënësve që donte të vriste, si dhe mësuesit të historisë. U gjet edhe një plan i shkollës. Autori ka zgjedhur të kryejë sulmin ditën e djeshme pasi klasa e tij, në orën e dytë, ka pasur mësimin e Historisë dhe dhoma ku zhvillohet mësimi është shumë afër hyrjes. Dy armët e gjetura në posedim të të miturit i përkisnin babait të tij dhe ishin me leje ligjore. Në sulm ai i përdori me tre karikatorë të mbushur me nga 15 plumba secila. Shefi i policisë tha se sulmuesi adoleshent përdori pistoletën 9 mm të babait të tij dhe ndërroi tre karikatorë gjatë sulmit. Duke përshkruar sulmin, ai tha se sulmuesi fillimisht qëlloi rojen në hyrje të shkollës, duke e plagosur për vdekje. Më pas ai qëlloi dhe vrau dy nxënëset që ishin në hollin e ndërtesës, ndërroi karikatorin dhe hyri në klasën e Historisë dhe pasi qëlloi mësuesin dhe hapi zjarr ndaj shokëve të klasës. Ai doli në oborrin e shkollës ku kishte nxënës të klasave të reja, ndërroi sërish karikatorin, por policia ndërhyri dhe e ndaloi. Një student e përshkroi sulmuesin si një "djalë të qetë" që mori nota të mira. “Ai nuk ishte aq i hapur me të gjithë. Sigurisht që nuk e prisja që kjo të ndodhte”, tha ai. Sipas kryetarit të zonës, Milan Nedelikoviç, roja i sigurisë u vra gjatë përpjekjes për të ndaluar sulmin. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka mbajtur një konferencë për media pas sulmit të armatosur. “Ne duhet të kuptojmë shkakun e incidentit dhe përgjegjësitë tona për të dhe të bëjmë çmos që kjo të mos na ndodhë më”, tha Vuçiq, duke theksuar se numri i rasteve të tilla është rritur në mbarë botën. “Ne nuk nxituam të deklarojmë sepse jemi munduar të kuptojmë gabimet e sistemit dhe përgjegjësitë tona në këtë drejtim. Ne nuk mund t'i kthejmë fëmijët e vdekur”, tha presidenti serb, duke theksuar se 14-vjeçari do të shtrohet në një klinikë neuropsikiatrike. “Tani e tutje, djali është në një vend të veçantë dhe do të transferohet në një departament të specializuar të një klinike psikiatrike”, u tha ai gazetarëve dhe shtoi se sulmuesi vinte nga një familje e respektuar, pasi babai i tij ishte mjek. Njerëzit lanë lule dhe ndezën qirinj jashtë shkollës. Të shtënat masive janë jashtëzakonisht të rralla në Serbi dhe më gjerë në rajonin e Ballkanit. Në të shtënat masive të fundit, një veteran i luftës ballkanike të vitit 2013 vrau 13 persona në një fshat në Serbinë qendrore. Megjithatë, ekspertët kanë paralajmëruar vazhdimisht për rrezikun që paraqet numri i madh i armëve në vend pas luftërave të viteve 1990./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH