Newsroom Liberal

2021, lëvizje popullore

               Publikuar në : 10:03 - 04/06/21 Suadela Balliu

Jo vetëm mosnjohje të rezultatit dhe mospranim të asaj që e cilëson masakër zgjedhore apo bindjen e aleatëve për vjedhjen e votave. Basha foli dje për një platformë që do t’i kthejë vendit legjitimitetin dhe demokracinë në vend. Ai u dha zemër demokratëve se nuk do të duhej të prisnin 2025-n për zgjedhje të lira e të ndershme. Kreu i PD foli për lëvizje masive popullore, ndërsa më herët ka deklaruar se do të përdoret çdo mjet dhe mënyrë në betejën e demokratëve, që ka nisur pas zgjedhjeve të 25 prillit

Suadela Balliu

Nga Kavaja, aty ku e nisi edhe rrugëtimin elektoral të 25 prillit, Lulzim Basha përsëriti fort se PD nuk e njeh dhe as nuk do ta pranojë atë që e cilësoi si masakër zgjedhore.

Në këtë ndalesë të tij për një tjetër fushatë, atë për kreun e partisë, zoti Basha deklaroi se PD do të bindë aleatët për vjedhjen më të madhe industriale të votave.

Basha lajmëroi se shumë shpejt në selinë blu do të përgatitet një platformë për të rikthyer legjitimitetin dhe demokracinë në vend.

Në ditën e shpalljes së rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare, ndërsa kundërshtari i tij politik kremtonte fitoren nga sheshi, Basha foli për betejë në emër të demokracisë pasi falënderoi më shumë se 600 mijë shqiptarët që ia besuan votën koalicionit Aleanca për Ndryshim.

Diplomatët e huaj, ndërsa uronin PS për fitoren e zgjedhjeve në këtë mandat të tretë, bënin thirrje për hetim të krimeve zgjedhore.

Edhe Komisioneri për Zgjerim, Varlehyi, nga Rinasi tha se BE pret hetimin e pretendimeve për shitblerje të votave – shqetësim që u vu në hap edhe nga vëzhguesit e ODIHR – dhe përmbylljen e fazës së ankimimeve. Por siç theksoi ai, rruga drejt anëtarësimit ka nevojë për një Parlament të plotë. Futjen në parlament, ndonëse jo fjalëpërfjalshëm, kryedemokrati Basha nuk e ka përjashtuar në deklaratat e tij, duke e parë si një hapësirë për betejën e demokracisë.

Deklarata të lexuara në të njëjtën mënyrë nga ambasadorja amerikane, e cila shprehet e bindur se PD do të jetë në Kuvend, në shtator.

Por ndërsa Basha flet prej 27 prillit për masakër zgjedhore, mosnjohje të rezultatit, çuarjen përpara të një beteje e cila ka nisur në rrugë administrative dhe ligjore në KAS dhe Kolegj Zgjedhor, por edhe në prokurori, brenda partisë lindën pakënaqësitë ndaj tij.

Aq sa një grupim anëtarësh të PD-së kërkuan dorëheqjen e tij si i vetmi përgjegjës për dështimin në dy palë zgjedhje parlamentare. Edhe gara për kreun e demokratëve solli zhvillime, ku përballë tij dolën disa kandidatë, prej të cilëve Kryesia zgjodhi tre që do të kërkojnë pozicionin e liderit, në zgjedhjet e 13 qershorit. Datë kjo e afruar në kohë, nga korriku i përcaktuar me Statut. Edhe afrimi i saj do të sillte sërish pakënaqësi, duke e parë si një lëvizje e kreut në favor të tij, ndërsa demokratët janë ende të karikuar dhe në pritje të vendimeve që dalin nga Kolegji Zgjedhor – kur deri më tani janë rrëzuar kërkesat e PD apo nga drejtësia, ku sipas disa aktorëve të PD çështjet po zvarriten.

“Të mos lejojmë që ky proces, përfshirë edhe garën e brendshme, edhe fushatën e brendshme, të devijojë në asnjë çast vëmendjen tonë ndaj të vetmit armik, të vetmit kundërshtar që kanë shqiptarët, Shqipëria dhe demokracia, që është regjimi i Edi Ramës dhe i Tom Doshit me shokë”, do të shprehej Basha nga një tjetër takim, në Tiranë.

Edhe pak ditë më parë në turin e tij elektoral për të marrë votëbesimin e anëtarëve të partisë së tij për një tjetër mandat, Basha u shpreh se betejën e vërtetë ai e kishte me kryeministrin Rama.

Ky i fundit i ka shtrirë dorën e bashkëpunimit që nga fushata elektorale, duke i vendosur fillimisht kushtin për t’u larguar nga ndikimi i ish-kryeministrit Berisha dhe presidentit Meta.

Rama i akuzonte dy të fundit se po planifikojnë për të shkatërruar reformën në drejtësi, ndërsa pas zgjedhjeve maxhoranca iu rikthye një procesi hetimor për shkarkimin e presidentit, ndërsa Departamenti Amerikan i Shtetit e shpalli Berishën “non grata” për shkak të korrupsionit, por edhe minimit të demokracisë.

Ky bashkëpunim, siç sqaronte kreu i qeverisë, edhe pse pa tabu dhe sipas tij konkret, nuk kishte asgjë konkrete veçse qëllimit, i cili do të qe në dobi të shqiptarëve dhe anëtarësimit të vendit në BE.

Në një tjetër ndalesë në Dibër pak ditë më parë, Basha i siguroi demokratët se nuk do të kishte një bashkëpunim si ai i 2017 me Ramën, ndërsa e cilësoi ftesën e të fundit si karrem për të ndryshuar ligjin zgjedhor.

“Ajo që ka ndodhur me 25 prill nuk është një proces tjetër zgjedhor me disa probleme. Me 25 prill ka rënë perdja e hekurt dhe është asgjësuar instrumenti i vetëm i ndryshimit që kishte mbetur që janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme”, është shprehur kryedemokrati, duke e cilësuar atë si rënie të demokracisë.

Edhe deklarata paraprake e ODIHR vuri në dukje disa shqetësime për zgjedhjet si shitblerja e votës, por edhe mosndarja e qartë e partisë në pushtet me shtetin.

Me një gjuhë jo të ndryshme nga ajo e fushatës elektorale- edhe pse tani i duhet të konfirmojë vendin e tij përmes zgjedhjeve të brendshme – kryedemokrati flet për një betejë të madhe ekzistenciale.

“Detyra jonë është që në këtë betejë të organizojmë dhe të marrim me vete pikërisht atë shumicë të dhunuar të 25 prillit, e cila sot pikëpyetjet e para i ka edhe më të mëdha”, ka thënë kreu i PD-së, ndërsa koalicioni i tij PD-AN mundi të marrë vetëm 59 deputetë në këto zgjedhje.

Me tonet e një misionari, Basha kërkon të karikojë demokratët në çdo qytet, se këtë betejë për demokraci mund ta çojë përpara vetëm Partia Demokratike.

Ndërsa kritikët brenda partisë flasin për reformim dhe përgatitje për zgjedhjet e 2025-s, Basha do t’u përgjigjej atyre pak ditë më parë nga Vora.

“Kush flet për 2025-ën, është dorëzuar tashmë. Unë nuk jam dorëzuar dhe unë e di që ju s’jeni dorëzuar”, ka thënë kryedemokrati.

Për Bashën 2021-shi, menjëherë pas zgjedhjeve të 13 qershorit, do të jetë vazhdimi i betejës në atë që ai e ka cilësuar përmbysje regjimi.

Duke hequr paralele shpesh me zgjedhjet e para parlamentare të 1991-shit përballë regjimit komunist, Basha lë të kuptohet shpresën e tij për zgjedhje të parakohshme.

Zgjedhje që ai dhe partitë e tjera të Opozitës së Bashkuar i kërkuan që më 2019, bashkë me largimin e kryeministrit Rama, por që u zhvilluan në kohën e tyre pasi PD dhe LSI hynë në tryezën e Reformës Zgjedhore.

Si opozita, ashtu edhe presidenti, e kanë akuzuar kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit, nënshkruar në selinë e ambasadës amerikane, që do të prodhonte Kodin e ri Zgjedhor. Por Kuvendi miratoi gjithashtu ndryshime në koalicionet parazgjedhore, duke i bërë ata të hyjnë me një listë të përbashkët. Kjo bëri që PD dhe LSI të hynin më vete dhe të firmosnin një marrëveshje për koalicion paszgjedhor, nëse do të fitonin zgjedhjet e 25 prillit.

“Për përmbysjen e regjimi, për demokracinë dhe për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Një orë e më parë, kjo është oferta me të cilën vij sot para jush, kjo është kërkesa që kam për ju”, do të shprehej vetëm pak ditë më parë Basha në këtë fushatë të dytë të tij, që më shumë sesa për zgjedhjet e brendshme, duket si ajo e zgjedhjeve për të ardhur në pushtet.

Pushtet, që siç e ka sqaruar ai para demokratëve, nuk bëhet për karrigen vetjake, por për popullin shqiptar.

Përballë shifrave, me PS që e vetme fitoi shumicën me 74 mandate, Basha përpiqet t’u japë zemër demokratëve me epërsinë morale të Partisë Demokratike.

“Faktori kryesor se pse me gjithë angazhimin e kundërshtarit në këtë masakër zgjedhore, ne dolëm nga beteja më të mëdhenj dhe më të fortë seç hymë”, është shprehur kreu i selisë blu. Sipas tij terrori shtetëror dhe krimi u vunë përballë programeve e ideve të PD-së.

Basha ka folur për lëvizje masive popullore, që sipas tij do të dalë nga “shumica e marrë peng nga pakica”, që do të rikthejë përmes demokracisë zgjedhjet e lira e të ndershme, “

për të marrë barrën e ndryshimit përmes qeverisjes në nivel vendor dhe nivel qendror një orë e më parë”.

Një lëvizje të ngjashme, Basha dhe partitë e tjera opozitare e ndërmorën pas djegies së mandatave parlamentare në shkurt të 2019-s, e cila ndonëse qëndroi për disa muaj nuk prodhoi ndryshimin e synuar.

Këtë tur për garën brenda partisë, kreu i PD-së po e përdor për një synim më të madh, duke i shpërfillur edhe zërat kritikë që shohin tek ai përgjegjësin e dështimit në këto zgjedhje. Pa asnjë apologji, ndonëse aty-këtu ka pranuar se ka pasur edhe gabime-, Basha i mëshon jehonës ende të fortë më 25 prillit dhe asaj që e ka etiketuar si masakër zgjedhore, në përpjekje për të krijuar tek demokratët një vizion të ri, më të afërt se ai i 2025-s.

Kësaj here Basha, siç edhe është shprehur, po i përdor të gjitha mjetet dhe mënyrat. Nga Kavaja tha se do të jetë radha për të bindur aleatët për masakrën zgjedhore. Sipas demokratëve, ka materiale e dokumente që tregojnë hapur manipulimin dhe shitblerjen e votave. Disa, që përfaqësuesit e PD në KQZ i kanë paraqitur si prova shtesë nuk janë pranuar as nga KAS e as nga Kolegji Zgjedhor. Më herët PD ka dorëzuar atje dhjetë dosje voluminoze, sipas saj me fakte e prova. Nga shqyrtimet e deritanishme nga KAS dhe Kolegji Zgjedhor, rezultati i zgjedhjeve- ku PD kërkon pavlefshmërinë dhe përsëritjen e tyre të paktën në nëntë qarqe –ka mbetur i pandryshuar. Por Basha flet se kjo betejë do të vijojë me çdo mjet e çdo mënyrë, pa përjashtuar lëvizje popullore apo zgjedhje të parakohshme, ndërsa nga ana tjetër ka ende një ftesë për bashkëpunim me shumicën qeverisëse që në shtator, merr zyrtarisht mandatin e tretë.

Kadilli takon Yuri Kim: Ndamë mendimin se PD është aset i pazëvendësueshëm

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli, ka zhvilluar dje një takim me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Kadilli thekson se ka ndarë me ambasadoren Kim mendimin se PD është aset i pazëvendësueshëm dhe se, në fillesat e saj është dora e pamohueshme amerikane.

“Sot pata kënaqësinë të zhvilloja një takim të gjatë dhe të frytshëm me Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, zonjën Yuri Kim. Biseda u përqendrua  te zhvillimet politike në PD dhe në vend. Jam i lumtur që shpreha në takimin me të dërguarën e vendit më demokratik në botë, dhe aleatit strategjik të Shqipërisë, një zë të protestës kundër mënyrës si shkojnë gjërat në Shqipëri por edhe në partinë time, siç edhe shpalosa Manifestin Politik, jo vetëm për demokratët, por edhe shoqërinë. Me zonjën Kim ndamë mendimin se Partia Demokratike është aset i pazëvendësueshëm dhe se, në fillesat e saj është dora e pamohueshme amerikane”.

Më tej, kandidati në garën e PD deklaron se gjatë takimit është nënvizuar edhe fakti se Uashingtoni dhe Shqipëria, nën udhëheqjen e PD kanë punuar bashkë dhe bërë shumë gjëra të mira.

Salianji  pas deklaratave të Agron Shehajt: Në PD kurrë s’ka pasur e s’do ketë antiamerikanë

Ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji ka reaguar, pas deklaratave të bëra nga ana e Agron Shehajt, i cili tha se është sulmuar pas takimit me ambasadoren amerikane Yuri Kim, siç tha ai, nga antiamerikanë.Salianji thekson se në PD kurrë s’ka pasur e nuk do ketë antiamerikanë, duke shtuar se këtë shpifje vetëm Rama ka pasur guxim ta thotë.

“Keqardhje për akuzat e rëndomta e mbi të gjitha të pavërteta të  kandidatit Agron Shehaj.

Një gjë është e sigurt, që në Partinë Demokratike, nuk ka pasur nuk ka dhe nuk do të ketë asnjëherë vend për asnjë antiamerikan. Në vendin më proamerikan në botë dhe në partinë më proamerikane, të kërkosh për antiamerikanë dhe të aludosh se ata janë pjesë e partisë ku bën pjesë  është ofendim i ulët dhe një dëm që tentojnë t’i bëjnë PD. Një gjë të tillë deri më sot me shpifjen që e karakterizon ka guxuar ta thotë vetëm Edi Rama.”, wshtw shprehur Salianji, duke

Kandidati për deputet i PD-së, Agron Shehaj deklaroi në intervistën për Euronews Albania se është sulmuar nga individë që punojnë në PD dhe që kanë qasje anti-amerikane. Shehaj pretendon se sulmet iu bënë pasi bëri të ditur takimin me ambasadoren amerikane dhe se ato janë të orkestruara. “Përveç reagimeve të demokratëve për shpalljen “non grata” të Berishës nga SHBA, ka pasur edhe sulme nga individë që kanë filluar të punojnë kohët e fundit në PD dhe kanë qasje anti-amerikane. Janë të kontraktuar. Sulmet që më janë bërë pasi u bë i ditur takimi me ambasadoren amerikane janë të orkestruara”-tha Shehaj.

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back