Aktualitet

200 milionë euro borxh për OSHEE/ Basha: Mëlçitë që i varen në qafë ujkut

Shkruar nga Liberale
200 milionë euro borxh për OSHEE/ Basha: Mëlçitë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, komentoi nga foltorja e Kuvendit planin e prezantuar nga kryeministri Edi Rama, të dielën e kaluar, për përballimin e krizës së energjisë.

Basha deklaroi se ky nuk është një plan për shqiptarët, por është një tjetër borxh i Shqipërisë, që do duhet të paguhet me paratë e shqiptarëve.

“Pak ditë më parë tellalli i të keqes njohu shqiptarët me një krizë që do të godiste vendin, me pasoja të rëndë për ekonominë dhe jetët e qytetarëve, të ngjashme me ato të tërmetit apo pandemisë.

Por, pakkush e besoi.

Në vijim të strategjisë së tij, nxori një plan për të zgjidhur këtë krizë, ku ajo që ra menjëherë në sy ishte borxhi i ri me të cilin do të ngarkojë edhe më shumë qytetarët, edhe më shumë borxhin e lartë publik, një borxh prej 200 milionë eurosh.

Dhe kur u përmend kjo shifër e lartë që do të vendoset në dispozicion të OSHEE, si mëlçitë që i varen në qafë ujkut, të gjithë kuptuan se gjuha e Ramës shkoi aty ku i dhimbte dhembi, te paratë që mungonin.

Jo për shkak të qytetarëve, që kanë paguar dhe pagujanë qindarkë pas qindarke energjinë e shtrenjtuar, por për shkak të shpartallimit që korrupsioni dhe keqmenaxhimi kanë shkaktuar në sektorin e energjisë”, tha Basha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH