Aktualitet

18 emigrantë u gjetën të vdekur në një kamion të braktisur, policia bullgare arreston 4 persona

Shkruar nga Liberale

Policia bullgare ka arrestuar katër persona pasi gjeti trupat e 18 emigrantëve të vdekur nga Afganistani, përfshirë atë të një fëmije, në një kamion të braktisur pranë kryeqytetit Sofje, thanë zyrtarët të premten.

Kamioni i mbushur me lëndë drusore dhe transportonte emigrantë të paligjshëm të fshehur, tha ministria e brendshme në një deklaratë, duke shtuar se kamioni u gjet pranë fshatit Lokorsko.

Disa nga emigrantët u mbytën, u tha gazetarëve kreu i Shërbimit Hetimor Kombëtar, Borislav Sarafov.

Emigrantët kaluan ilegalisht kufirin me Turqinë fqinje dhe u fshehën në pyll për dy ditë para se të ngarkoheshin në kamion pranë qytetit Yambol në Bullgarinë juglindore, u tha ai gazetarëve.

Tridhjetë e katër emigrantë, përfshirë pesë fëmijë, u dërguan me urgjencë në spitalet në Sofje dhe disa ishin në gjendje kritike, por të qëndrueshme, tha ministri i Shëndetësisë Asen Medzhidiev.

"Ka pasur mungesë oksigjeni për ata që ishin mbyllur në këtë kamion. Ata ishin të ngrirë, të lagur, ata nuk kanë ngrënë për disa ditë," u tha Medzhidiev gazetarëve.

Një nga katër personat e arrestuar tashmë ishte dënuar për trafikim njerëzor, tha Atanas Ilkov, një zyrtar i lartë i policisë. Ai tha se akuzat do të ngriheshin pasi të kishte prova të mjaftueshme.

Bullgaria ndodhet në një rrugë të përdorur nga emigrantët nga Lindja e Mesme dhe Afganistani për të hyrë në Bashkimin Evropian.

Shumica nuk qëndrojnë në vend, por kërkojnë të kalojnë në vende më të pasura në Evropën Perëndimore, shpesh duke përdorur rrjete të përpunuara të kontrabandistëve.

Në vitin 2015, tre shoferë bullgarë kamioni u arrestuan dhe më vonë u akuzuan për vdekjen e 71 emigrantëve të gjetur të vdekur pranë një autostrade austriake.

Në dhjetor, Bullgaria u bllokua nga hyrja në zonën Shengen të BE-së pa pasaporta nga Austria dhe Holanda për shqetësimet e sigurisë dhe sundimit të ligjit, por vendi do të kërkojë të fitojë hyrjen përsëri këtë vit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH