Globi

17-vjeçarja vritet pas sherrit “për 30 euro”, dëshmia e vrasësit nuk bind prokurorët

Shkruar nga Liberale

Vajza është qëlluar me plumb në fytyrë, gjoks dhe qafë. Vrasësi ka qëndruar në shtëpi për disa orë me trupin e pajetë teksa e ka pastruar vetë dhomën nga gjaku.

Ai kapi një thikë që gjeti në kuzhinë dhe e goditi Michelle dhjetëra herë, duke i zhytur tehun në gjoks, qafë dhe fytyrë. 17-vjeçarja u përpoq me dëshpërim të mbrohej, me duar të zhveshura, duke tentuar t'i përballonte goditjet me krahë, ku u gjetën plagë të tjera. Por ai nuk ia doli.

Zemërimi i bashkëmoshatares së saj - një kurth aspirues i arrestuar dje - nuk u ndal derisa ajo u rrëzua përtokë dhe, pas disa çastesh agonie, vdiq.

Sipas hetuesve, vdekja ndodhi mes orës 11:30 dhe 15 të së mërkurës së kaluar, brenda banesës në numrin 25 në via Giuseppe Benedetto Dusmet, në lagjen Primavalle të Romës, ku i dy emigrantëve nga Sri Lanka - jetonte me nënën e tij. Në atë moment ata ishin vetëm në shtëpi: Sipas konstatimeve të Policisë në vendngjarje nuk ka asnjë gjurmë të personave të tjerë. Prandaj nuk kishte asnjë bashkëpunëtor. Vrasësi kishte qëndruar disa orë me trupin e vajzës në dysheme, duke gjetur një mënyrë të vrazhdë për ta hequr qafe: e mbylli në një qese plehrash, duke e palosur në dysh dhe e nxori me një karrocë pazari, të cilën më pas e braktisi pranë koshit të plehrave, disa qindra metra larg shtëpisë së tij.

“Ne u grindëm, se më kishte rreth tridhjetë euro borxh”, pranoi autori gjatë marrjes në pyetje.

Megjithatë, hetuesit dyshojnë se kjo është arsyeja e vërtetë që do ta kishte shtyrë të riun aspirant në kurth të kryente një krim kaq të tmerrshëm. Prandaj, motivi është ende një faktor i panjohur. Asnjë shenjë sulmi seksual nuk u gjet në trupin e Michelle Maria Causo, të paktën nga ekzaminimi i jashtëm i mjekut. Prokurori po përpiqet të sqarojë natyrën e marrëdhënies së tyre: ata nuk ishin të dashuruar, por as miq. Ata njiheshin, jetonin pak metra larg nga njëri-tjetri. Por pse atë mëngjes, e shoqëruar nga tezja, viktima shkoi në shtëpinë e djalit që do ta vriste më vonë? Ose ata ishin në një lidhje klandestine romantike, pasi ajo ishte e lidhur së fundmi me dikë tjetër, ose ai i kishte bërë avancime që ishin refuzuar. Vrasësi i dyshuar e mohoi këtë skenar.

Hipoteza tjetër - ajo e transmetuar nga i dyshuari - është se ata kishin një borxh të papaguar, ndoshta të lidhur me konsumimin e kanabisit. 17-vjeçari nuk është deklaruar narkoman dhe në momentin e arrestimit nuk rezultonte të ishte nën ndikimin e drogës. Padyshim që edhe analizat e drogës të cilave iu është nënshtruar do ta konstatojnë këtë aspekt, por tashmë në videot që ai ka postuar në rrjetet sociale, është filmuar teksa pinte duhan. Në shtëpinë e tij u gjet një sasi e vogël hashashi. Gjithashtu tek Michelle gjatë autopsisë do të bëhen analiza toksikologjike.

Për të kuptuar llojin e marrëdhënies që i lidhte, do të jetë thelbësore bisedat e tyre në telefon apo përmes chat-it. Për këtë qëllim të dyve iu sekuestruan telefonat celularë. Do të dëgjohen edhe miqtë, si të viktimës ashtu edhe të të arrestuarit, për të kuptuar nëse kanë pasur dijeni për lidhjen e tyre të mundshme apo për faktin se dija po merrte kthesë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH