Aktualitet

Është kriza ekonomike, një budallallëk

Shkruar nga Liberale
Është kriza ekonomike, një budallallëk

The Guardian 

Harrojini Tyson Fury-n dhe Deontay Wilder-in – Westminster të përgatiten për ndeshjen e tyre epike: “djalë i çuditshëm” kundrejt “babait centrist”. Të paktën, kështu do të donin ta përshkruanin këshilltarët e Sir Keir Starmer: kryeministri i ri super i pasur dhe jashtëzakonisht i ri kundrejt liderit të tyre të rritur.

Nëse pyetjet e së mërkurës të kryeministrit janë ndonjë udhëzues, ministrat e Punës do të duhet të thellojnë dhe zgjerojnë sulmin e tyre. Nuk është se u mungon materiali, i shërbyer në mënyrë të besueshme nga lideri i opozitës. Nga gruaja e Rishi Sunak deri tek riemërimi i tij i Suella Braverman në zyrën që ajo la me turp javën e kaluar, gjithçka ishte e pranishme dhe korrekte. Këtu mund të shihet mikrobi i debatit politik të këtij dimri dhe dy problemet e mëdha me të.

Ndërkohë, lokalet dhe kishat po vendosen si qendra të ngrohta, në mënyrë që njerëzit që nuk kanë mundësi të ngrohin shtëpitë e tyre të mos ngrijnë këtë dimër. Spitalet në Leicester kanë hapur banka ushqimore për punëtorët e tyre.

Jo vetëm që pantomima parlamentare tingëllon veçanërisht e zbrazët në këtë dimër brutal, por dinamika e kompetencës së Laburistëve pas vitit 2020 kundër luftës kulturore konservatore ka përfunduar. Për të ripërsëritur një rregull të vjetër të politikës: është kriza ekonomike, budallallëk. Dhe as zoti Sunak dhe Sir Keir nuk janë të përgatitur.

Me ndershmëri kryeministri i ri, një gjë e ka të drejtë. Duke e shtyrë buxhetin e ardhshëm deri në mes të nëntorit, ai i ka dhënë qeverisë së tij hapësirë ​​frymëmarrjeje dhe mendimi për të bërë plane fiskale më serioze. Lajmi i keq është se ai planifikon një raund tjetër katastrofik të masave shtrënguese. Sfida më e madhe e së mërkurës erdhi nga udhëheqësi i SNP-së në Westminster, Ian Blackford, i cili kërkoi një garanci se përfitimet do të rriteshin në përputhje me inflacionin, një garanci që kryeministri refuzoi ta jepte.

Kjo do të çojë në varfëri disa nga britanikët më të paguar, siç pranohet nga një kancelar konservator, i cili vetëm disa muaj më parë u betua se përfitimet do të lidheshin me inflacionin. Ai kancelar nuk ishte askush tjetër veçse zoti Sunak.

Favoriti i mundshëm për të qenë kryeministri i ardhshëm është sigurisht Sir Keir dhe është e natyrshme që ai do të pyetet gjithnjë e më shumë se çfarë do të bënte ndryshe. Deri më tani, përgjigjja e sinqertë është: nuk e dimë. Laburistët kanë një paketë investimi të gjelbër prej 28 miliardë funtesh në vit dhe një zotim për të hequr zbrazëtirën e taksave jashtë vendit. Por ajo që duhet të bëjë më shumë janë taksat e pasurisë dhe duhet të argumentojë se shkurtimet e shpenzimeve në mes të një recesioni janë çmenduri. Shumë më mirë të mbrohen përfitimet dhe pagat e nëpunësve publikë dhe të hartohen plane për rritjen e ekonomisë. Duke pasur parasysh se si po rriten çmimet e ushqimeve të shpejta, ai duhet të garantojë gjithashtu ushqime për nxënësit e shkollës brenda dhe jashtë afatit.

Opozita nuk i fiton zgjedhjet, thuhet shpesh; qeveritë i humbasin ato. Nga Boris Johnson te Liz Truss, përmes partive dhe skandaleve lobuese dhe buxheteve të pamenda, kjo qeveri ka bërë të pamundurën për të humbur zgjedhjet e ardhshme. Tani i takon Laburistëve të provojnë pse duhet të fitojnë. /Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH