Globi

Infektohet me Covid krye-epidemiologu amerikan

Shkruar nga Liberale
Infektohet me Covid krye-epidemiologu amerikan

Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden, ka rezultuar pozitiv me Covid-19, tha në një deklaratë të mërkurën Instituti Kombëtar i Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive.

Krye-epidemiologu amerikan Fauci, 81 vjeç, i cili drejton institutin, është i vaksinuar dhe madje ka marrë dy vaksina përforcuese. Rezultati i tij pozitiv u provua nga një test i shpejtë.

"Ai aktualisht po përjeton simptoma të lehta," tha instituti në një deklaratë. "Dr. Fauci do të izolohet dhe do të vazhdojë të punojë nga shtëpia e tij. Ai kohët e fundit nuk ka qenë në kontakt të ngushtë me Presidentin Biden apo zyrtarë të tjerë të lartë të qeverisë."

Paneli i Epidemiologjisë rekomandon vaksinën kundër Covid për fëmijët më të vegjël. Të shtënat mund të fillojnë javën e ardhshme.

Në fillim të këtij viti, Fauci i tha J. Stephen Morrison, zëvendës-president i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, se varianti Omicron "në fund do ti prekte  pothuajse të gjithë”./Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH