Globi

11-vjeçarja qëllohet për vdekje në kopshtin e familjes

Shkruar nga Liberale
11-vjeçarja qëllohet për vdekje në kopshtin e familjes

Një vajzë 11-vjeçare britanike u qëllua për vdekje teksa luante me lëkundëse në kopshtin e shtëpisë së saj, në një fshat në Francën perëndimore të shtunën.

Babai dhe nëna e vajzës u plagosën gjithashtu në sulmin në fshatin Saint-Herbot në Brittany, ndërsa motra e saj tetë vjeçare shpëtoi e padëmtuar.

Familja Thornon, e cila jeton në fshat prej rreth pesë vitesh, po shijonte një Barbecue në kopshtin e tyre dhe vajzat po luanin me lëkundse  rreth orës 22 të së shtunës, kur një burrë u shfaq me një armë dhe qëlloi disa herë.

Solenne Thornon u vra menjëherë, ndërsa babai i saj, 52-vjeçari Adrien, u qëllua në kokë. Ai u dërgua në spital ku gjendja e tij u cilësua si kritike.

Nëna e vajzave, Rachel, 49 vjeçe, u raportua se ishte një ndihmëse lokale në shtëpi, u qëllua në shpinë dhe në kokë, por thuhet se ishte jashtë rrezikut, tha prokurorja publike Carine Halley. Vajza më e re, Céleste, tetë vjeç, u arratis në një pronë fqinje dhe ngriti alarmin.

Halley tha se një holandez 71-vjeçar që jetonte në të njëjtin fshat ishte arrestuar në lidhje me të shtënat. Edhe gruaja e tij po merret në pyetje.

Mediat franceze raportuan se kishte pasur një konflikt mes familjes britanike dhe fqinjëve të tyre për një ngastër toke. Ka nisur hetimi për vrasjen e të miturës dhe tentativë vrasjeje.

Halley tha se provat fillestare sugjeronin se i dyshuari "doli papritmas me një armë dhe qëlloi disa herë në drejtim të viktimave".

“Nuk dihen ende motivet e kësaj tragjedie. Duket se kishte pasur një konflikt midis dy fqinjëve për disa vite për një copë toke ngjitur me dy pronat, "u tha Halley gazetarëve francezë.

Vrasja erdhi vetëm disa ditë pasi një vajzë trevjeçare britanike ishte mes katër fëmijëve dhe dy të rriturve të vrarë me thikë në një park në Annecy në Francën lindore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH