Kryesore

1000 studentë të UET kanë ndjekur cikle studimi jashtë vendit

               Publikuar në : 09:02 - 11/07/19 V Liberale

Për studentët e UET, bursat e studimit jashtë nuk janë një “realitet virtual”, janë një realitet i prekshëm për shumë nga ata që marrin mundimin, guxojnë dhe punojnë që t’ia arrijnë. 

Vite më parë, kur UET ishte në fillimet e tij, pyetja më e vështirë ishte: A njihen diplomat e UET jashtë? Por kjo pyetje ka vite që e ka marrë përgjigjen dhe madje po korr frytet e suksesit të studentëve që janë diplomuar në UET dhe kanë vijuar karrierën e tyre në auditorët më prestigjioze në botë. Disa prej tyre përvojën dhe dijen e fituar jashtë e kanë rikthyer në UET, ku punojnë ose vijojnë studimet e doktoraturës.

Universiteti Europian i Tiranës ka tashmë rekordin e tij të studentëve, që nga auditorët e tij kanë arritur të përballen me sukses në universitetet më të mira perëndimore.

Janë rreth 1000 studentë të UET ndër vite që kanë ndjekur semestra ose cikle studimi jashtë vendit, duke u kthyer një “pasaportë ndërkombëtare” për vetë universitetin.

Të jesh një student ndërkombëtar, sot është më shumë sesa një dëshirë për studime cilësore, është një trend. Imagjinoni kampuset universitare më të vjetra e më me emër në botë, në Londër, Paris, Berlin, Milano, e në vende të tjera të botës. Është një ëndërr për çdo të ri, jo vetëm të atyre që vijnë nga vende të vogla si Shqipëria, por për të rinjtë nga e gjithë bota. Të qenët një student udhëtues për të rinjtë sot, në kohën e globalizmit, është një trend që ushqen dëshirën e tyre për eksperienca të reja, për njohje të vendeve dhe kulturave të reja dhe pa dyshim … për një vlerë të shtuar në diplomimin e tyre.

Për studentët shqiptarë, bursat e studimit jashtë nuk janë një “realitet virtual”, janë një realitet i prekshëm për shumë nga ata që marrin mundimin, guxojnë dhe punojnë që t’ia arrijnë.

Alumni International është një organizëm brenda shoqatës UET-ALUMNI, që shënon brenda vetes mijëra studentë, të cilët kanë studiuar në UET më shumë se një dekadë të jetës së tij si universitet. Ata janë ish-studentë të UET, të cilët me anë të programeve të shkëmbimit studentor, bursave Ersamus apo nëpërmjet aplikimeve direkte në universitetet europiane dhe jo vetëm, kanë arritur të prekin një eksperiencë të re akademike.

Universitetet përfitojnë nga tri shtyllat e angazhimit të Alumni: koha, thesari dhe talenti.

Nënfusha e çështjeve Alumni Ndërkombëtar, është një shtesë relativisht e re në peizazhin e arsimit të lartë, veçanërisht jashtë sferës së elitës së Oxbridge dhe Ivy League. Këto institucione të privilegjuara kanë parë një numër relativisht të lartë të studentëve ndërkombëtarë që regjistrohen, për shumë vite dhe me anë të një kombinimi të iniciativave të udhëhequra nga universiteti dhe iniciativave të udhëhequra nga alumni, kanë zhvilluar gradualisht një prani të formalizuar të të diplomuarve në një numër të madh vendesh në mbarë botën.

Përfitimi i Alumni Ndërkombëtar është sigurisht lidhja e vazhdueshme që ekziston me universitetet ku ata kanë studiuar fillimisht, lidhjet sociale apo personale me kolegët alumni dhe shpesh mundësia për t’u angazhuar me disa aspekte të veprimtarive universitare, duke rekrutuar ose intervistuar studentët e ardhshëm, ose duke udhëzuar studentët e tanishëm ose të sapodiplomuarit.

Universitetet, nga ana tjetër, përfitojnë nga tri shtyllat shpesh të dalluara të angazhimit të alumni: koha, thesari dhe talenti. Kjo do të thotë se institucionet përfitojnë më shumë nga kontributet financiare të ish-studentëve, por edhe nga koha e investuar nga alumni në procesin e rekrutimit të studentëve (duke i kursyer zyrës së pranimeve kohë dhe para, që në të kundërt do të ishin shpenzuar në udhëtime për punonjësit), si dhe nga talenti i akumuluar i alumni, që mund të shfrytëzohet në rrjetet e karrierës për studentët dhe të diplomuarit e tjerë të ngjashëm./Gazeta Liberale

(Visited 120 times, 1 visits today)

Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *