Globi

100 lopë, Melonit i vjen oferta e pabesueshme për martesë nga Uganda

Shkruar nga Liberale

Giorgia Meloni dhe një tufë me 100 lopë si ofertë martese? Shumë po e pyesin këtë në rrjetet sociale pasi historia e pabesueshme, e lindur në Ugandë, ka filluar të përhapet me shpejtësi. Gjithçka fillon me një tëeet, atë të gjeneralit Muhoozi Kainerugaba, komandanti i Forcave të Armatosura Tokësore të Ugandës. Në postimin e tij, ku ka bashkangjitur një foto të Giorgia Melonit, gjenerali Muhoozi Kainerugaba pyet: "Sa lopë mund të vlejë kryeministrja e ardhshme italiane?" për t'u përgjigjur më pas menjëherë vetë "të paktën 100 lopë të racës Ankole ".

Qindra retëeet, komente dhe pëlqime për mesazhin e gjeneralit që duhet thënë se është fëmija i vetëm i presidentit aktual të vetëshpallur Yoëeri Musuveni. Në pushtet që nga viti 1986 kur ushtria e tij pushtoi kryeqytetin Kampala, Musuveni ka njoftuar prej kohësh se pas disa vitesh do t'ia lërë pushtetin trashëgimtarit të tij. Por oferta që mund të duket fyese për shumicën e njerëzve, me bagëtitë, në fakt ka një kuptim tjetër.

Gjenerali Muhoozi Kaineruga u detyrua të shpjegohejme një postim të mëvonshëm në Tëitter, ku poston disa foto të lopëve që janë objekt i negociatave. Ato janë raca Ankole, kafshë me brirë të gjatë të bardhë që përkulen pas, duke nxjerrë një lloj lyre. Ata janë më të mirat në Ugandë. Pasi u përballe me  ankesa perëndimore, gjenerali më tej sqaroi: "Për miqtë e mi italianë, lopët Ankole janë më të bukurat në tokë. E di që evropianët u japin lule vajzave që i duan? Unë kurrë nuk e kam kuptuar këtë. Në kulturën tona japin një lopë”. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH