Aktualitet

1 mijë shqiptarë festuan ditën e Pavarësisë në Londër, 7 të arrestuar pas festës

Shkruar nga Liberale
1 mijë shqiptarë festuan ditën e Pavarësisë në

Policia ka bërë shtatë arrestime, pasi qindra shqiptarë u mblodhën në qendër të Londrës për të festuar Ditën e Pavarësisë.

Rreth 1,000 njerëz u mblodhën pranë Stacionit Waterloo dhe Embankment të martën në mbrëmje për të shënuar festën e pavarësisë së Shqipërisë.

Sipas mediave britanike,  Policia e Londrës tha se bëri shtatë arrestime pasi një grup i shkëputur u bë i dhunshëm.

Veprat përfshinin sulm ndaj oficerëve të policisë, hedhjen e fishekzjarreve dhe moszbatimin e një urdhri për shpërndarje, i cili ishte në fuqi deri në orën 4 të mëngjesit të së mërkurës dhe shtrihej deri në Soho dhe Westminster.

Më herët, policia tha se vlerësoi se "rreth 1,000 njerëz" ishin mbledhur në rrugën Belvedere si pjesë e një “demonstrate”.

Ata thanë se një burrë u arrestua pasi hodhi fishekzjarre, ndërsa dy makina u ndaluan sepse njerëzit “valëvisnin flamujt shqiptarë mbi çatitë e makinave në lëvizje”.

Më shumë arrestime u bënë pasi një grup i shkëputur përfundoi në York Road dhe u bë "konfrontues dhe agresiv me shishet e hedhura ndaj oficerëve".

Oficerët ndaluan gjithashtu disa kolona makinash që udhëtonin në Londrën qendrore me një numër shoferësh të cilët raportohet se shkelën rregullat e qarkullimit rrugor si dhe disa automjete të sekuestruara.

Rreth 140,000 shqiptarë banojnë në Mbretërinë e Bashkuar, thuhet në një dokument qeveritar për migracionin në qershor. /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

All - General - 1
Poll
All - General - 2
All - General - 4
All - General - 5
All - General - 6
All - General - 7
SHQIPENGLISH